Audiophile به چه کسی میگن ؟

Audiophile کیست ؟؟

شاید شما این کلمه (Audiophile) آدیوفایل رو در جایی دیده باشین و براتون سوال باشه که این کلمه چه معنایی داره و منظور دقیقش چیه ؟ قبل از اینکه توضیح راجع به این مطلب رو بخوام شروع کنم اولین و مهمترین نکته رو خدمتتون میگم .

به خاطر داشته باشید که این کلمه معادل پارسی نداره و نمیتونیم ترجمه ای برای اون در نظر بگیریم ، پس باید به تلفظ درستش دقت کنیم ! تلفظ درست آن آدیوفایل هست  . اما در بین جامعه ما آدیوفیل عامیانه شده و بین همه جا افتاده .

تصمیم با شما هست که از کلمه آدیوفایل یا آدیوفیل استفاده کنید چون هر دو آن رایج هست و یک معنی رو میده اما آدیوفایل صحیح تر هست.

 

اگر در گوگل آدیوفایل رو سرچ کنید ترجمه ای از ویکی پدیا را با این مفهوم می آورد !

بر طبق تعریف سایت ویکی پدیا آدیوفایل  کسی است که علاقه زیادی دارد صدای پخش شده از سیستم صوتی کیفیت بالایی داشته باشد و انقدر بازسازی صدا توسط آن سیستم طبیعی باشه که به عنوان مثال صدای یک پیانو در یک آهنگ طوری پخش شود که انگار یک نوازنده واقعی پیانو جلوی شما داره اون آهنگ را اجرا میکنه ،ساده ترش اینه بازسازی صدای ضبط شده بسیار بسیار طبیعی باشد که این به خیلی مسائل برمیگرده و بعدا مفصل راجع بهش توضیح میدم. برای دیدن صفحه آدیو فایل به زبان انگلیسی در ویکی پدیا این لینک رو کلیک کنید.

 

به زبان ساده آدیوفایل به کسی میگن که برای آهنگ گوش کردنش اهمیت قائله و به دنبال بالاترین کیفیت موجود هست همچنین برای ارتقاء کیفیت آهنگ گوش کردنش مطالعه و هزینه میکنه !!

یک آدیوفایل مرتبا به دنبال پیدا کردن سی دی های صوتی ، صفحه گرام ، سوپر آدیو سیدی ، نوارهای ریل مستر اورجینال ، با کیفیت ضبط بالا ؛ یا فایلهای دیجیتالی با کیفیت عالی هست.

همیشه به دنبال تست کردن صدای اسپیکرهای متنوع  و همچنین شنیدن صدای آمپلی فایرها در کلاس بندی های مختلف هست تا بتونه به صدای دلخواهش برسه .

البته توجه به کیفیت کابل ها ، اتصالات و برق تغذیه کننده سیستم از اصول جدا نشدنی یک آدیو فایل بودن هست !!

مهمترین قسمت و شاید بشه گفت بنیادی ترین اصل ؛ رعایت مسائل  آکوستیکی محیطی هست که در آن موسیقی شنیده میشود!

شاید این سوال پیش بیاد که همه پول زیاد ندارن که سیستم های میلیونی و میلیاردی داشته باشن و کابلها و اسپیکر و آمپهای آنچنانی براشون خیلی گرونه ! و هرکی سیستم قوی نداشت آدیو فایل نیست !!

در جواب این سوال باید بگم که آدیوفایل بودن به سیستم بازی نیست ! خیلی ها هستن سیستم های میلیاردی دارن ولی فقط سیستم بازی میکنن و آدیوفایل نیستن !

یک مثال ساده شما اگر براتون تفاوت MP3 و WAV مهمه و سعی میکنید همیشه کیفیت بالاتر رو گوش کنید شما یک آدیوفایل (Audiophile) هستید !!

مثل دانشجوهای یک رشته که نمره های متفاوتی دارن آدیوفایلها هم دسته بندی دارن ، شاید این سه دسته اصلی برای ابتدا کافی باشه مبتدی ، معمولی ، واقعی !!

آدیوفایل بودن هم همینه شما بر اساس علاقه و مطالعه ای که داری پیشرفت و رشد میکنی !

شاید ماجرای آدیو فایل بودن نویسنده این مقاله جالب باشه براتون !

من در زمانی که کاست خیلی رایج بود به دنبال بالاترین کیفیت در کاست های کپی بودم  (نواری که کمتر هوا داشته باشد )  !  چون دسترسی به کاست مادر یا اورجینال بسیار سخت بود .

با گذر زمان در اوایل دهه 80 و رایج شدن کامپیوتر در بین مردم عادی و قدرت گرفتن فرمت MP3 اقدام به جمع آوری آرشیو  از خواننده ها کردم ، اون موقع مقیاس کیفیت آهنگ برا ی من شفافیت بالا یا Treble و باس Bass خوب بود با اسپیکرهای سه تیکه یا 2.1 (یک ساب ووفر و دو اسپیکر) . عموما آرشیو من MP3 128 بود .

با کذر زمان و افزایش تجربه دیدم که در فرمت MP3 بالاترین کیفیت 320 هست (البته MP3 انواع مختلفی دارد بیتریت ثابت و متغیر و … ) . بعد از مدتی جمع آوری موزیک با کیفیت 320 با خودم فکر کردم چگونه سی دی صوتی اورجینال 80 دقیقه ای حدود 700 مگابایت حجم دارد ولی در بهترین کیفیت MP3 حجم یک آلبوم 80 دقیقه ای حدود 160 مگابایت میشود ؟؟ حتما یک تفاوتی وجود دارد !

سپس بعد از تست یک فایل با دو فرمت WAV  و  320 MP3  در یک سیستم های فای معمولی متوجه شدم که عمق باس یا (همون بیس) و همچنین جزئیات صدا در فایل WAV خیلی بیشتر از فرمت  MP3  هست .

این داستان برای زمانی بود که ابتدای راه و به دنبال کسب تجارب جدید بودم .

این مثال رو برای این زدم تا این مطلب رو روشن کنم که آدیو فایل ها (Audiophile) افرادی علاقه مند به حرفه ای و اصولی موسیقی گوش کردن هستند و هر کسی که در ارتقاء تجربه شنیداری اش به جلو قدم بر میدارد یک آدیو فایل هست.

در مقالات بعدی به توضیح بیشتر در مورد مباحث صدا میپردازم.

تشکر از شما که این مطلب رو مطالعه کردین .

Audiophile

مطالب مرتبط

درخواست کالا یا قطعات

با توجه به گستردگی محصولات ، دستگاه و قطعات مختلف در این صنعت گروه “بازار بزرگ صوتی ایران” توانایی تامین نیازهای شما را دارد ، این امکان وجود دارد که محصولات موجود در این وب سایت نیاز شما را تامین نکند و درخواست کالای جدیدی را داشته باشید ، با استفاده از فرم زیر می توانید درخواست خود را برای کارشناسان فروش ما ارسال کنید تا آنها بتوانند شما را در تامین این کالا راهنمایی نمایند